NÉV | EGYÉB ELNEVEZÉS |
Meggy és cseresznye | Prunus cerasus, Cerasus vulgaris, Cerasus collina, Prunus cerasus var. typica, Prunus avium, Cerasus avium, Cerasus nigra, Cerasus dulcie |

Meggy - Prunus cerasus
Taxonómia: Család: Rosaceae, Nemzetség: Prunus
Morfológia és biológia:
Fa vagy cserje, maximum 7 m magasra nő. A korona ovális vagy kerek. A levél ovális, legfeljebb 7 cm hosszú és 5 cm széles, fogazottsága karimás, éles, 1-2 cm hosszú levélnyéllel. A virág kb. 25 mm átmérőjű, 5 db fehér szirommal. 2-4 virág alkotja a virágzatot. Gyümölcse lédús perikarp, átmérője kb. 1,5 cm. A gyümölcsök méret szerint osztva: kicsi - max 3 g, közepes - 3,1-4,5 g, nagy - több mint 4,5 g. Alakja lehet gömb alakú, lapos gömb alakú, széles gömbölyű stb. Kromoszómaszám: 2n = 32
Elterjedés:
A vad faj nem ismert, termesztése a 15. századra nyúlik vissza. Termeszthetőségének északi határa az északi szélesség 60 °-áig terjed.
Ökológia:
Viszonylag ellenáll a fagynak, azonban nem viseli jól a téli hosszan tartó hideget, a mínusz 30°C alatti hőmérsékletet,valamint a tavaszi fagyos és nem fagyos időszakok váltakozását. A szükséges aktív hőmérsékletek összege a korai érési fajtáknak 1400 °C, a késői fajtáknak 2000°C. Könnyű, jó szerkezetű, termékeny, nedves, jól szellőzött talajt kedvel, semleges pH-értékkel (6-7). A talajvíz a területen 1,5 m alatt kell legyen. A szárazságot jól tűri. A keresztbeporzás miatt 2-3 fajta ültetése javasolt.
Hasznosítás és gazdasági érték:
Az egyik legfontosabb csonthéjas növény. A gyümölcsök 6,9-17,5% cukrot, 0,76-3,0% savakat, 9,5-35,6 mg / 100 g aszkorbinsavat, B1, B2, B9, K1, E vitaminokat, karotint, pektint, és tannint tartalmaz. Friss, szárított és fagyasztott formában kerül friss fogyasztásra. Dzsemet, zselét, gyümölcslevet, bort és pálinkát is készítenek belőle. A magok 25-35% zsíros olajat tartalmaznak. Szeszes italok, ragasztó és illóolaj készülhet a csonthéjból. A leveleket gombák és zöldségek tartósítására és pácolására használják. Jó mézelő növény, de dísznövényként is alkalmazzák fajtáit. A fájuk alkalmas alapanyag asztalosok számára. A fák élettartama 25 év. Az első gyümölcsöket 2-3 évvel az ültetés után hozza. Termésátlaga 4-6 tonna hektáronként.
Cseresznye - Prunus avium
Taxonómia: Család: Rosaceae, Nemzetség: Prunus
Biológia és morfológia:
A cseresznyefa eléri a 25-33 m magasságot is. A törzs átmérője 50-60 cm is lehet. A hajtások szőrtelenek, sárgás vagy vörösesbarna színűek vékony szürke bevonattal. A levelek oválisak vagy elliptikusak, akár 16 cm hosszúak is lehetnek, 8 cm szélesek, hegyesek, fényesek, fogazottak. A levélnyél 2-5 cm hosszú. Virágok 2-6-os klaszterekben állnak. A virág 2,5-3 cm átmérőjű, fehér, csészelevelei visszafordultak, vörösesek. A gyümölcsök kerek alakúak (15-24 x 17-26 mm, súlya 2,5-10 g) sárga, feketés-vörös vagy fekete színűek, lédúsak, édes vagy keserű-édes húsuk. A mag ovális, halványsárgás-barna színű, 6-8 x 5-7 mm, súlya 0,23-0,44 g. Kromoszómaszáma 2n = 16.
Elterjedés:
A Fekete és a Kaszpi-tenger között a legnagyobb a fajok sokfélesége. A termesztett fajták vadon élő fajokból nemesítettek, ezek az ősidőkből származnak. Cseresznyét egész Európában termesztenek.
Ökológia:
A cseresznye egy mérsékelt övi növény, fénykedvelő, keresztbeporzású, ezért 3-4 fajtát termesztenek együtt. A fagyállósága gyenge. A növény nem szereti a szárazságot és magas páratartalmat. Közepesen nedves talajt kedveli, ami meszes, ásványi anyagokban gazdag, könnyű szerkezetű. A növények akár 80-100 évig is élhetnek. A cseresznye 4-7 év után fordul termőre.
Hasznosítás és gazdasági érték:
Ennek a fajnak az átlagos termelékenysége 40-50 kg / fa (6,2-6,8 tonna hektáronként 8x8 m ültetéssel). A gyümölcsök 10,1-14,6% cukrot (maximum 18%), 0,32-1,29% savakat, 0,19-0,26% cellulózt, 0,46-0,71% pektint, valamint A és C vitamint tartalmaznak. A virágokat méhek látogatják. A gyümölcsöket többféleképpen használják (friss fogyasztás, lekvár, bor). A magolajat illatszerekhez használják. A kérget cserzéshez és festéshez alkalmazzák, míg fája kiváló alapanyag az asztalosipar számára. A növény dekoratív tulajdonságokkal rendelkezik, sok helyen dísznövényként használják fajtáit.







